کندل
گیاه کندل کوهی گیاهی پایا از خانواده چتریان می باشد. این گیاه دارای دمبرگ های پوشیده از ساقه بوده که در پایین ساقه ها برگ هایی با تقسیمات سه شانه‌ای عمیق و یا سه برگچه‌ای وجود دارد. گل هایش کروی شکل و بصورت چتر و میوه هایش به شکل تخم مرغ و بیضی که بصورت فشرده کنار هم قرار گرفته اند می باشد.

فلار
چوبک یا فلار عبارت از ریشه های سخت و استخوانی با پوسته ضخیم دارای شیارهای طولی برنگ متمایل به زرد و قسمت داخلی سفید رنگ است که طعمی تلخ داشته و در آب ایجاد کف غلیظ پایدار می نماید . این ریشه ها اکثرا از گیاه چوبک یا اسپرون بنام علمی: Acanthophyllum squarrosum Boiss از تیره میخک ( Caryophyllaceae) و یا گونه ها ی دیگری از جنس آکانتوفیلوم می باشند که گیاهانی تیغ دار و کوسنی شکل هستند.

زیره سبز
زیره سبز (L.Cuminum cyminum) یکی از دو نوع زیره موجود در طبیعت می باشد. زیره سبز دانه ای معطر، یکساله و بدون کرک است. البته میوه زیره سبز کرک دار می باشد. ساقه علفی زیره سبز با شیار و با انشعابات دو تایی و سه تایی می باشد. زیره سبز از تیره چتریان (Apaiaceae) است. چتریان تیره ای از گیاهان با ساقه های تهی، مانند هویج و جعفری هستند. گروه چتریان یا کرفسیان. گیاه زیره شبیه بوته هویج با برگهای به ارتفاع 20 الی 30 سانتی متر و بلندی گیاه زیره سبز 60 سانتی متر می باشد و برداشت آن با دست انجام می شود. 

زیره سیاه
زیره سیاه (Caraway) که به آن زیره نیز گفته می‌شود، یک ادویه منحصربه‌فرد است که مدت‌هاست در آشپزی و داروهای گیاهی استفاده می‌شود. گیاه زیره سیاه دارای برگ‌های ریز بریده شده و چتری‌های حاوی گل‌های سفید کوچک است. میوه یا دانه آن به رنگ قهوه‌ای روشن تا تیره، به شکل هلالی به طول حدود ۵ میلیمتر و با پنج برجستگی طولی در پشت آن است. زیره سیاه، اگرچه اغلب با دانه یا بذر اشتباه گرفته می‌شود.